علیرضا کاظمی

17 شهریور، 1400

سرپرست وزارت آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی سوادآموزی پیامی صادر کرد.

روز سوادآموزی فرصتی برای مقابله با پیامدهای عدم برخورداری از سواد را فراهم کرده است

متن پیام علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی سوادآموزی به شرح زیر است:

به نام خدا

در تقویم آموزشی- فرهنگی جامعه­ جهانی، 17 شهریور مصادف با 8 سپتامبر ، روز جهانی سوادآموزی نامگذاری شده است. این روز فرصت مغتنمی برای جلب توجه از طریق گفتمان سازی ، هم افزایی به منظور مقابله با اثرات و پیامدهای عدم برخورداری از مهارت سواد در آسیب پذیری و آسیب رسانی افراد را فراهم آورده است.

برآیند این مهم را باید در آگاه سازی، توانمندسازی ، کمک به اصلاح رفتار و بهبود ایفای نقش و مسئولیت های افراد محروم از نعمت مهارت سواد، به عنوان یک موضوع اجتماعی مشاهده و جستجو کرد. بدون تردید هر نوع اقدام و تلاش در این زمینه ضمن اینکه صدقه جاریه، ادای یک مسئولیت مهم اجتماعی است که بدون اجماع سازی و تشریک مساعی همه بخش ها و نهادهای جامعه در دسترس نخواهد بود.

امسال این روز از سوی سازمان علمی- تربیتی ملل متحد با عنوان « سوادآموزی برای بهبود شرایط با محوریت انسان و کاهش فاصله دیجیتالی» نامگذاری شده است. این نامگذاری پاسخی درخور توجه و هوشمندانه به شرایط و اقتضائات زیست بوم ناشی از همه گیری ویروس کروناست که در آن تعاملات حضوری، محدود و ارتباطات نیمه حضوری و غیرحضوری مبتنی بر فناوری دیجیتال و شبکه های مجازی، گسترش یافته و به یک ضرورت تبدیل شده است.

توفیق و افتخارات کشور در سوادآموزی در تراز افق ترسیمی از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و در راستای مطالبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با طراحی و اجرای طرح و برنامه هایی از جمله ؛ آموزش مقدمات رایانه ویژه سوادآموزان دوره انتقال، سازماندهی و تقویت پویش های آموزش مجازی توسط آموزش دهنده ها ، تهیه و تولید 150 قسمت فیلم آموزش ویژه دوره سوادآموزی و 4500 دقیقه ویژه دوره انتقال ، طراحی نرم افزار و توجه به ارایه خدمات سوادآموزی از طریق تبلت، بستر سازی برای ارایه خدمات آموزشی از سامانه تحت وب سوادآموزی، شبکه شاد و شادنمای آموزش وپرورش و مراکز یادگیری محلی و... چنان برجسته و متعالی است که سازمان نهضت سوادآموزی را به عنوان یک سازمان پیشرو در مواجهه اقتضایی و نقش آفرینی اثر بخش در زیست بوم جدید معرفی کرده است.

با اغتنام فرصت، ضمن گرامیداشت روز جهانی سوادآموزی، از اهتمام همکاران سازمان نهضت سوادآموزی ، معاونان سوادآموزی ادارت کل و کارشناسان و آموزش دهندگان و تلاش مسئولانه آنان برای بهبود و ارتقای شاخص باسوادی کشور تشکر و قدردانی می کنم.