18 خرداد، 1400

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی خبر داد در سازمان بیش از ۵۴ فعالیت جریان ساز فرهنگی و تربیتی تعریف کردیم که تمامی فعالیت‌ها با محوریت نقش پذیری دانش‌آموزان بوده است.

طراحی بیش از ۵۴ فعالیت جریان ساز فرهنگی و تربیتی

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی خبر داد در سازمان بیش از ۵۴ فعالیت جریان ساز فرهنگی و تربیتی تعریف کردیم که تمامی فعالیت‌ها با محوریت نقش پذیری دانش‌آموزان بوده است.

 

اسماعیل بحری‌زاده در نشست هیات امنای سازمان دانش‌آموزی که صبح امروز با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد ضمن ارائه گزارش فعالیت‌های کمی و کیفی سازمان دانش‌آموزی در سال ۹۹ اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا سازمان دانش‌آموزی سال پر فراز و نشیبی را گذراند و مشارکت و نقش پذیری دانش‌آموزان و مربیان اتفاق افتاد.

وی با بیان جزئیات گزارش توصیفی عملکرد سازمان در اجرای برنامه سال گذشته افزود: در مصوبات سال گذشته هیات امنا ۲ مصوبه داشتیم به دلیل مواجه شدن با بازمهندسی جدید، تمام فعالیت‌ها متناسب با الزامات زیست بوم جدید طراحی شد همچنین سارمان موظف شد اصول و فرایندهای اجرایی پیشتازان را بازمهندسی کند و براساس اسناد تحولی همسو شود.

بحری‌زاده بیان کرد: در بسته تحولی سازمان ۵ جلد کتاب تولید شد و ۳ حوزهدر سازمان مورد توجه قرار گرفت توسعه ضریب نفوذ فعالیت پیشتازان که بیش از ۵۰ هزار مدرسه و ۲ میلیون و ۲۰۰ عضو توسعه پیدا کند حدود ۲ میلیون ۶۷۹ هزار دانش آموز جذب تشکیلات شدند، بیش از ۱۰۱ هزار مربی اعلام همکاری کردند و بیش از ۵۳ هزار مدرسه تشکیلات پیشتازان را درخود جای دادند.

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی ادامه داد: در دوره ابتدایی ۵۴ درصد، دوره متوسطه اول ۲۵ درصد، متوسطه دوم ۱۶ درصد، اتباع ۲ درصد و پیش دبستانی هم ۳ درصد مخاطب داریم.

طراحی فعالیت‌های جریان ساز

وی بیان کرد: ۳ نسخه برنامه برای شرایط مختلف در سال ۹۹ طراحی کردیم؛ تمام فعالیت‌ها و جلسات توجیهی در بستر فضای مجازی طراحی شد بیش از ۵۴ فعالیت جریان ساز فرهنگی و تربیتی تعریف کردیم که تمامی فعالیت‌ها با محوریت نقش پذیری دانش‌آموزان بود.

بحری‌زاده اعلام کرد یکی از پویش‌های ما جشن احسان و نیکوکاری و جشن عاطفه‌هاست که در ۷۰ هزار پایگاه برگزار شد و کمک‌های جمع اوری شده به دانش‌آموزان نیازمند همان مدرسه اهدا می‌شود.

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی گفت: جشنواره مهارت‌های اجتماعی تابستان شاد در ۱۰ محور کار دیگر ما بود که در فضای مجازی برگزار شد. در این جشنواره در ۳ حوزه ۳۷ هزار و ۷۵۰ اثر ارسال شد که ۲۸ هزار و ۱۰۰ اثر دانش‌آموزی و ۹ هزار و ۶۵۰ اثر مربوط به مربیان بود.

وی به برگزاری پویش‌های مختلف از سوی این سازمان اشاره کرد و افزود: برگزاری مناظره‌های دانش‌آموزی نیز به تاسی از فرمایش رهبری در فضای شاد پیرامون سند تحول و محتوای کتب درسی برگزار شد.

۴ فاز آموزش در خبرگزاری پانا

بحری‌زاده گفت: در حوزه خبرگزاری پانا ۴ فاز عملیاتی داریم؛ در فاز اول ۲۶۰ مدرس کشوری، در فاز دوم ۵۲۰ دانش‌آموز آموزش دیدند، در فاز سوم بیش از ۵ هزار نفر را آموزش دادیم، در فاز چهارم نیز ۶۰ هزار خبرنگار امسال آموزش خواهند دید.

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی ادامه داد: در بخش مجلس دانش‌آموزی نیز اکنون ۲۸ هزار و ۲۹۴ نفر نماینده داریم که هزار و ۱۱۱ مجلس دانش‌آموزی را شامل می‌شود.

وی با تاکید براینکه هیچ فعالیتی را کرونا متوقف نکردیم گفت: شبکه ارتباطی خود را تا سطح مدرسه تقویت کردیم و در ساختمان ۱۷ شهریور کلاس‌های آموزشی تحت عنوان مرکز پژوهش پیشتازان را راه اندازی کردیم.

تشکیلات سازمان بومی است

بحری‌زاده درباره دستاورد این فعالیت‌ها عنوان کرد: در ۲ حوزه ارزیابی کیفی و کمی فعالیت‌ها را انجام دادیم؛ تمام فعالیت‌های سازمان با تشکیل بیش از ۶۷ جلسه مبتنی بر سند تحول بنیادین و اهداف دوره‌های تحصیلی بازمهندسی شده است و اعلام می‌کنیم تشکیلات ما بومی و مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام و بیانیه گام دوم انقلاب است.

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی به پویش رای اولی‌ها با عنوان ایران مقتدر اشاره کرد و گفت: این پویش در ۳ حوزه پیشتازان، مجلس دانش‌آموزی و خبرگزاری پانا برگزار می‌شود.

برنامه‌های سال ۱۴۰۰

وی به برنامه‌های سال ۱۴۰۰ این سازمان اشاره و عنوان کرد: ۴ راهبرد مدنظر داریم و رویکرد ما توسعه بسته تحولی است؛ اولویت ما نیز تداوم اجرای بسته تحولی و توسعه زیرساخت فناوری‌های ارتباطی است.

بحری‌زاده در پایان نیز اعلام کرد در سال پیش رو ۸ برنامه، ۱۵ فعالیت و ۱۱۵ اقدام خواهیم داشت.