در دومین نشست قطبی تبیین و بازمهندسی تشکیلات پیشتازان دانش‌آموزی در زنجان؛

10 خرداد، 1400

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش آموزی در دومین نشست قطبی تبیین و بازمهندسی تشکیلات پیشتازان دانش‌آموزی کشور گفت پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، اصل بازمهندسی برای سازمان‌ها را یک ضرورت کرده است، از این رو سازمان دانش‌آموزی کشور نیز بر این امرتاکید و مداومت دارد.

بحری‌زاده: پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، اصل بازمهندسی برای سازمان‌ها را ضرورت کرده است

قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش آموزی در دومین نشست قطبی تبیین و بازمهندسی تشکیلات پیشتازان دانش‌آموزی کشور گفت پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، اصل بازمهندسی برای سازمان‌ها را یک ضرورت کرده است، از این رو سازمان دانش‌آموزی کشور نیز بر این امرتاکید و مداومت دارد.

 

اسماعیل بحری‌زاده قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش آموزی در ابتدای جلسه به تاریخ تأسیس سازمان دانش‌آموزی و اهدافش اشاره کرد و گفت: 22 اردیبهشت ماه 1378، یعنی 22 سال پیش با تصویب اساسنامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی رسما سازمان دانش‌آموزی تأسیس شد. هدف سازمان دانش‌آموزی بر اساس این اساسنامه تربیت اسلامی دانش‌آموزان در ابعاد فردی و اجتماعی و زمینه‌سازی برای این تربیت اسلامی بوده است.

قائم مقام سازمان دانش‌آموزی در اشاره به نیاز به تغییرات افزود: هر سازمانی پس از گذشت 22 سال از فعالیت خود حتما نیاز به بازمهندسی دارد. اگر این کار انجام نشود سازمان به فراموشی سپرده می‌شود و اسمی از آن باقی نمی‌ماند. با توجه به پیچیدگی‌های زیاد و سرعت غیر قابل وصف و پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، بحث اصل بازمهندسی و اصل بازنگری اصول پذیرفته شده مدیریتی هستند. به طور طبیعی این تغییرات می‌تواند برای هر سازمانی اتفاق بیافتد.

وی افزود: نکته‌ دوم اینکه پس از تأسیس سازمان 3 سند مهم بالا دستی در حوزه‌ تعلیم و تربیت ابلاغ شده است. سازمان دانش‌آموزی هم به لحاظ اینکه مسئولیت آن زمینه‌سازی برای تربیت دانش‌آموزان است مخاطب اصلی این اسناد محسوب می‌شود. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که آذر ماه 90 رسما شورای انقلاب فرهنگی آن را تصویب و برای اجرا به آموزش و پرورش ابلاغ شد. دومین مورد اجرای سیاست‌های تحولی آموزش و پرورش است که مقام معظم رهبری نکات مهمی درخصوص این سیاست‌های تحولی ابلاغ کردند. این برنامه‌ها مسیر حرکت سازمان را مشخص می‌کنند. سند مهم دیگر بالا دستی که مقام معظم رهبری در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صادر فرمودند. بیانیه‌ گام دوم انقلاب است. در این بیانیه واژه‌ی جوان بیش از 40 بار بیان شده است. این بیانیه نگاه به آینده و قله‌ی آن تمدن نوین انقلاب اسلامی است.

بحری‌زاده ادامه داد: طبق فرمایشات هبر انقلاب اسلامی مراحل و فرایندهای تحقق اهداف انقلاب اسلامی شامل 5 مرحله است که اولین آن انقلاب اسلامی است که در سال 57 با پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. دومین فرایند تشکیل نظام اسلامی است که با تبیین قانون اساسی و رأی مردم به جمهوری اسلامی و تصویب قانون اساسی با رأی ملت شکل گرفت. سومین مرحله به نام دولت اسلامی نامیده شده است. طبق این مصوبه باید تمام فعالیت‌های صورت گرفته در کشور طبق احکام اسلام باشد و شاهد تحقق دولت اسلامی باشیم. اکنون در میانه‌ مرحله‌ سوم قرار دارید. چهارمین مرحله داشتن یک کشور اسلامی است.

گفتنی است در سراسر کشور که شامل 32 اداره‌ آموزش و پرورش است، در 4 قطب تقسیم‌بندی شده‌اند و 8 استان به محوریت استان زنجان در قطب 2 در این نشست حضور پیدا کردند. باز مهندسی تشکیلات سازمان شامل یک مرحله طراحی و تدوین بود که در دی ماه ۱۳۹۹ به پایان رسید و با حضور مقام عالی وزارت در سازمان دانش‌آموزی رونمایی شد. مرحله‌ دوم، مرحله‌ اجراست که خود شامل دو مرحله‌ پیاده‌سازی و اجرا می شود. برنامه‌های پیاده‌سازی و اجرا‌ تا قبل از مهر ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی شدند تا با برگزاری نشست‌های توجیهی و تبیینی اجرا شوند. بر این اساس، آغاز رسمی اجرایی فرایندهای باز مهندسی شده از مهرماه ۱۴۰۰ خواهد بود.