02 بهمن، 1398

رئیس دبیرخانه مجلس دانش‌آموزی از آغاز انتخابات شوراها و نمایندگان دهمین دوره مجلس دانش‌آموزی از امروز 1 بهمن در استان‌های سراسر کشور خبر داد.

انتخابات دهمین دوره مجلس دانش‌آموزی آغاز شد

در این انتخابات اعضای شورای دانش‌آموزی استان‌های کشور انتخاب و از میان اعضای شورای دانش‌آموزان نمایندگان دهمین دوره مجلس دانش‌آموزی که ۱۵۰ نفر دانش‌آموز دختر و پسر هستند، انتخاب خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان دانش آموزی، زهرا پناهی‌روا درباره برگزاری انتخابات دهمین دوره نمایندگان مجلس دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران که از امروز سه‌شنبه اول بهمن در استان‌های سراسر کشور آغاز می‌شود به پانا گفت: بی‌شک نقش نوجوانان در پیشبرد کشور به سوی آینده‌ای روشن و توسعه پایدار از طریق تربیت تمام‌ساحتی آن‌ها محقق می‌شود. براین اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به‌عنوان یکی از اسناد بالادستی و سیاست‌هایی که در این سند لحاظ شده تربیت اجتماعی، سیاسی و نقش دانش‌آموز محوری است که می‌توانیم تبلور سیاست دانش‌آموز‌محوری را در مجلس دانش‌آموزی و به طبع آن در شوراهای دانش‌آموزی ببینیم.

او انتخابات مجلس دانش‌آموزی را مشق دموکراسی دانست و افزود:در مجلس دانش‌آموزی نظرات و مطالبات دانش‌آموزان در تعیین سرنوشت خود به رسمیت شناخته و نظرات و مطالبات آنان در این مجلس در قالب طرح، ‌لایحه، بیانیه و سند تنظیم می‌شود تا بتوانند به عنوان نماینده، مطالبات دانش‌آموزان سراسر کشور را از مسئولان درخواست کنند.

رئیس دبیرخانه مجلس دانش‌آموزی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع و بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری در آستانه چهل‌سالگی انقلاب شعار دهمین دوره مجلس دانش‌آموزی،‌ "مجلس دانش‌آموزی،‌ پرچم‌دار بیانیه گام دوم است" می‌باشد.

پناهی‌روا افزود: براین اساس در دوره دهم مجلس دانش‌آموزی با توجه به اینکه شوراهای دانش‌آموزی مناطق، نواحی و شهرستان‌های استان هم به مجلس دانش‌آموزی پیوستند،‌ فعالیت این دوره را آغاز کردیم.

رئیس دبیرخانه مجلس دانش‌آموزی گفت: اساس انتخابات مجلس دانش‌آموزی در مرحله اول در مدارس است که از سوی اداره کل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی در آبان‌ هر سال برگزار می‌شود و برای مراحل دوم و سوم، دستورالعمل انتخابات مجلس دانش‌آموزی و برنامه‌های اجرایی آن، از سوی وزیر آموزش‌ و پرورش به مدیران کل استان‌های سراسر کشور ابلاغ شد، بر این اساس ستاد انتخابات شوراهای دانش‌آموزی استان‌ها و مناطق و نواحی و شهرستان‌ها تشکیل شد. در آذر سال جاری انتخاب مرحله دوم شوراهای دانش‌آموزی در 724 منطقه، ناحیه و شهرستان‌ برگزار و نزدیک 16 هزار دانش‌آموز دختر و پسر به عنوان اعضا شورای دانش‌آموزی در مناطق، نواحی و شهرستان از سوی نزدیک به 45 هزار نفر از منتخبان مدارس متوسطه اول و دوم انتخاب شدند.

او خبر داد از امروز اول بهمن‌ماه انتخابات مرحله سوم شورای دانش‌آموزی استان‌ها و در نهایت نمایندگان مجلس دانش‌آموزی آغاز می‌شود و تا اسفند امسال ادامه دارد. پناهی‌روا گفت: این مرحله با حضور منتخبان شورای دانش‌آموزی منطقه، ناحیه و شهرستان به استان برگزار خواهد شد که از میان خود بیش از 600 نفر دانش‌آموز در یک رقابت سالم کاملا دموکراتیک به عنوان اعضای شورای دانش‌آموزی استان‌های کشور انتخاب خواهند شد و از میان اعضا شورای دانش‌آموزان استان، نمایندگان دهمین دوره مجلس دانش‌آموزی که ۱۵۰ نفر دانش‌آموز دختر و پسر هستند، به عنوان نمایندگان جامعه دانش‌آموزی کشور انتخاب می‌شوند. ویژگی این دوره حضور فعال منتخبان جامعه دانش‌آموز‌ی در سطح استان و در پارلمان‌های استانی است که ساز و کار آن به استان ابلاغ شده است و قریب به هزار و پانصد نفر دانش‌آموز در سطح استان مشارکت فعال دارند.

دانش‌آموزان گام برداشتن در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تمرین می‌کنند

پناهی‌روا ادامه داد: تمام مراحل انتخابات با توجه به جمعیت دانش‌آموزی استان پیش‌بینی سهمیه‌ شده است، به عنوان مثال برای انتخاب نماینده مجلس کمترین استان از لحاظ جمعیت دانش‌آموزی دو نفر، یک دانش‌آموز دختر و یک پسر پیش‌بینی شده و برای بالاترین جمعیت دانش‌آموزی دوازده نفر، ۶ دختر و ۶ پسر که در مجلس به صورت مساوی ۷۵ دختر و ۷۵ نماینده مجلس دانش‌آموزی انتخاب خواهند شد.

رئیس دبیرخانه مجلس دانش‌آموزی افزود: امسال و در این دوره مجلس دانش‌آموزی در دستورالعملی که از طرف وزیر آموزش‌ و پرورش به استان‌ها ابلاغ شد برای برگزاری انتخاباتی هر چه باشکوه‌تر و سالم‌تر حضور ناظر ستاد انتخابات چه در مرحله منطقه، ناحیه و شهرستان و چه در سطح استان تاکید شده است. بنابراین با دستور معاون پرورشی و فرهنگی با حضور سرپرست قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی کمیته اجرایی برای تعیین ناظران انتخابات دهمین دوره مجلس دانش‌آموزی و شوراهای استان تشکیل و تصمیماتی در این مورد اتخاذ شد.

دبیر ستاد مرکزی انتخابات مجلس دانش‌آموزی گفت:انتظار داریم تا با یاری خداوند متعال ستاد انتخابات استان به ویژه مدیرکل آموزش و پرورش (رئیس ستاد) همچون گذشته با همه توان و و بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان، مدیران سازمان دانش‌آموزی استان‌ها را در برگزاری باشکوه انتخاباتی سالم، دانش‌آموز‌محور حمایت و هدایت کنند تا در این مسیر دانش‌آموزان و رای اولی‌ها بتوانند تمرین انتخاباتی داشته باشند و به‌عنوان مشق دموکراسی گام برداشتن در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تمرین کنند.