06 آذر، 1398

صحبت های رئیس پژوهشگاه زلزله و رئیس هلال احمر تهران در مانور سراسری زلزله.

هرچه در حوزه ایمنی جامعه آماده تری داشته باشیم از میزان خسارات حوادث کاسته خواهد شد

جعفری رئیس پژوهشگاه زلزله در بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی که صبح امروز در دبیرستان دخترانه دکتر ایوب آزاد منطقه 5 برگزار شد خطاب به دانش‌آموزان گفت: اینکه ما در سی سال گذشته زلزله های پر خساراتی داشته ایم دلیل واضحی است بر اهمیت ایمن سازی، مبحث آموزش و مانور بحثی جدا از توسعه ایمن شهرهاست که امیدواریم در سیستم آموزشی بدان نیز پرداخته شود.

آنچه حائز اهمیت است این است که علاوه بر مدرسه ایمن باید محله ایمن و در نتیجه آن جامعه ایمن نیز داشته باشیم تا در وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله، کمترین میزان خسارات و آسیب را داشته باشیم.

شاهین فتحی، رئیس جمعیت هلال‌احمر استان تهران نیز تاکید کرد که اگر جامعه آماده‌تری داشتیم در حوادث سال‌های گذشته افراد کمتری را از دست می دادیم.

وی افزود: من و همکارانم در زلزله‌های بزرگ و سیل‌های شدید بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌ها را از زیر آوار بیرون آوردیم اما اگر جامعه آماده‌تری داشتیم این افراد را نیز از دست نمی‌دادیم.

فتحی ادامه داد: 21 سال است که همراه این مانور هستم و در حوادث بزرگ دخترانی که از حوادث جان سالم به در بردند می‌گفتند در چنین مانورهایی شرکت کردند و آموزش‌هایی را دیدند و در زمان زلزله پناه‌گیری مناسبی داشتند.

او در پایان گفت: معتقدم صدقه جاریه مجموعه پژوهشکده زلزله، مدیریت بحران، آموزش و پرورش، سازمان‌های امداد و خدماتی برگزاری همین مانورها، برای داشتن جامعه ایمن است.

شایان ذکر است که مانور و همایش زلزله و ایمنی به همت آموزش و پرورش ، وزارت کشور ، سازمان مدیریت بحران کشور وسازمان دانش آموزی و با همکاری بنیاد زلزله نگاری، جمعیت هلال احمر، آتش نشانی و شهرداری برگزار شد.