27 آبان، 1398

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش و رئیس سازمان دانش آموزی، راه برون‌رفت همه آسیب‌های اجتماعی را کار فرهنگی دانست و تاکید کرد که یک معضل فرهنگی را نمی‌توان با کار غیرفرهنگی رفع کرد.

کاظمی: راه برون‌رفت همه آسیب‌های اجتماعی کار فرهنگی است

مراسم آغاز به کار رسمی و رونمایی از چارچوب و نقشه راه کانون یاریگران زندگی در مدارس کشور با حضورعلیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش و رئیس سازمان دانش آموزی، در دبیرستان شاهد شهدای هفتم تیر منطقه 6 تهران برگزار شد.طرح یاریگران زندگی از طرح‌های مهم در حوزه پیشگیری از مواد مخدر است و با اولویت آموزش‌وپرورش در سطح ملی انجام می‌شود. و هدف اصلی آن، پیشگیری از گرایش افراد به اعتیاد می باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش راه برون‌رفت همه آسیب‌های اجتماعی را کار فرهنگی دانست و تاکید کرد که یک معضل فرهنگی را نمی‌توان با کار غیرفرهنگی رفع کرد.

در این مراسم، علیرضا کاظمی با ابراز خرسندی از شکل گرفتن یک حرکت جدید با همت ستاد مبارزه با مواد مخدر در سطح کشور گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در کنار رویکردهای درمانی و مبارزه با بلای خانمان‌سوز اولویت رویکرد پیشگیرانه را در نظر گرفته است.

او نوع نگاه سردار مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر را قابل تقدیر و ستایش دانست و گفت: امروزه راه برون‌رفت همه آسیب‌های اجتماعی کار فرهنگی است زیرا یک معضل فرهنگی را نمی‌توان با کار غیرفرهنگی رفع کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش افزود: اگر قرار باشد در حوزه فرهنگی کشور کاری انجام شود محور توسعه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن در آموزش و پرورش و مدرسه کانون تحول است.

او ادامه داد: تمام برنامه‌ریزی‌های آموزش و پرورش زمانی ارزش دارد که دانش‌آموز در مدرسه و برای جامعه‌ اثرگذار باشد، لذا از ایده راهبردی سردار مؤمنی در کمال رویکرد فرهنگی تشکر می‌کنم که با فکر خلاقانه طرح را در سطح کشور با راه‌اندازی نهضت پیگیری از آسیب‌های اجتماعی در مبارزه با اعتیاد برگزار می‌کند.

کاظمی گفت: باید تمام دستگاه‌ها و نهادهای عمومی و غیرعمومی به‌عنوان یاریگر برای اجرای این طرح کمک کنند. مهم‌ترین حرکت راهبردی راه‌اندازی کانون یاریگران زندگی در مدارس است که پرچم شکل‌گیری این کانون امروز با دستان شما دانش‌آموزان برافراشته می‌شود.

او افزود: امروز قول می‌دهیم که به همدیگر کمک کنیم تا ریشه اعتیاد را از جامعه برکنیم، اگر قرار باشد فردای روشن و درخشان و مبرا از آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم باید مدارسی پاک و سالم در اختیار داشته باشیم.

کاظمی ادامه داد: لازم است بین دانش‌آموزان حساسیت‌های ایجاد کنیم لذا ما در این کانون به دنبال این هستیم که یک وظیفه را به همه وظایف عمومی تشکل‌های دانش‌آموزی اضافه کنیم چرا که آمار آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده است. 30 درصد دانش‌آموزان در حوزه سلامت روان نیاز به توانمندسازی دارند لذا یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های همه تشکل‌های دانش‌آموزی باید این باشد و برای این معضل اساسی چاره‌اندیشی شود.

کاظمی یادآوری کرد کانون یاریگران زندگی متشکل از نمایندگان تشکل‌های دانش‌آموزی است و گفت: ما در این کانون به دنبال هم‌افزایی و حساس‌ کردن رگه‌های جامعه هستیم و مسلم این که این کانون را در تمام مدارس کشور در چند مرحله انجام دهیم.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: طرح امسال در 20درصد مدارس کشور برگزار می‌شود و مدیران مدارس کمک کنند تا با گردهم آوردن دانش‌آموزان برای این معضل هم‌اندیشی و گام‌های مؤثری برداشته شود.

او ادامه داد: باید دانش و آگاهی دانش‌آموزان را بالا ببریم، وظیفه این کانون انجام اقدامات ترویجی، تبلیغی و آگاه‌سازی با استفاده از خلاقیت و نوآوری است که با تشکیل کمیته و کارگروه‌هایی با مشارکت معلمان و خانواده‌ها می‌تواند مؤثر باشد.

کاظمی گفت: اگر احساس کردید هم‌کلاسی‌های شما دچار آسیب شده‌اند یا در معرض آسیب‌ هستند بلافاصله به آن‌ها کمک و آنان را به مراکز مشاوره مدارس ارجاع دهید.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان به دلیل شرایط حاکم بر جامعه ممکن است به طور ناخوداگاه برای ایجاد آرامش کاذب به سمت مواد مخدر حرکت کنند لذا آگاهی و آگاه‌سازی از عوامل آسیب‌زده وظیفه این کانون است.

طرح یاریگران زندگی با گرامی‌داشت 22 الی 28 آبان هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس کشور برگزار می‌شود.