30 مهر، 1398

گروه ارزیابی و نظارت سازمان دانش آموزی مرکز طی جلساتی که با همکاران سازمان استان همدان و مسئولین سازمان دانش آموزی شهرستان ها و مناطق داشتند به بحث و تبادل نظر در خصوص فعالیت های این استان پرداختند.

بازدید تیم ارزیابی سازمان دانش آموزی مرکز از استان همدان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان دانش آموزی، صبح روز گذشته گروه ارزیابی و نظارت سازمان دانش آموزی مرکز طی جلساتی که با همکاران سازمان استان همدان و مسئولین سازمان دانش آموزی شهرستان ها و مناطق داشتند به بحث و تبادل نظر در خصوص فعالیت های این استان پرداختند.

این تیم که متشکل از سیدهادی دلبری، معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان ها، جهانگیر درفشی زواره، مدیر ارزیابی و نظارت بر امور استان ها، شهرام جابری، کارشناس مالی معاونت پشتیبانی سازمان مرکز و مهدی دهقانی، کارشناس امور استان ها و مسئول دفتر و مشاور معاونت هماهنگی سازمان بود ضمن ارزیابی فعالیت های سازمان استان، از تعدادی از مدارس ناحیه 1 همدان بازدید کردند و فعالیت های مربوط به پایگاه تغذیه سالم و لباس فرم مدارس را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس سازمان دانش آموزی استان در جلسه خود با مسئولین مناطق 19 گانه با ارائه گزارشی از فعالیت های سازمان خاطرنشان کرد: سازمان استان همدان تاکنون رتبه سوم جذب دانش آموزان در تشکیلات پیشتازان را در سطح کشور دارد.

رضا میرزایی با بیان این که فعالیت های سازمان استان مبتنی بر سند تحول بنیادین بوده و آموزش ترکیبی از مهارت های زندگی و گروهی به دانش آموزان را در برمی گیرد، گفت: فعالیت های سازمان دانش آموزی همدان به صورت فراگیر در تمام مناطق و شهرستان ها ساری و جاری است.

میرزایی در ادامه با اشاره به موفقیت های خبرگزاری پانا و حضور پررنگ آن در مدارس از برگزاری همایش ها و کلاس های آموزش خبرنگاری و عکاسی در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: توانمندی و ظرفیت بالای سازمان دانش آموزی موجب شده است تا بسیاری از برنامه های مهم اعم از برگزاری دستاوردهای چهل ساله انقلاب و اجرای سرود 1357 نفری در روز 22 بهمن ماه از سوی مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان به سازمان دانش آموزی سپرده شود.

او در ادامه با بیان این که سازمان استان توانسته با مشارکت بیش از 50 خیاط در زمینه لباس فرم مدارس موفق عمل کند، گفت: سازمان دانش آموزی همدان موفق شده است دوخت و توزیع لباس فرم دانش آموزی را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کم ترین چالش سازماندهی کند.

میرزایی اظهار کرد: برگزاری بیش از 5 جلسه با حضور مسئولین سازمان دانش آموزی شهرستان ها و مناطق در 6 ماهه اول و ایجاد فرهنگ صحیح تغذیه در مدارس و نظارت بر عملکرد پایگاه های تغذیه سالم از دیگر فعالیت های سازمان استان همدان است.

پس از ارائه گزارش عملکرد سازمان دانش آموزی استان همدان توسط رئیس این سازمان، معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان مرکز از زحمات و تلاش های او قدردانی کرد و گفت: وظیفه ما در ستاد سیاست گزاری است در حالی که نقش اجرایی و زحمات بر دوش مدیران استانی قرار دارد.

دلبری با بیان این که دو کلید وازه سازمان دانش آموزی دانش آموز و مربی است، تصریح کرد: تمام برنامه های سازمان دانش آموزی استان و اساسنامه آن حول محور دانش آموز می چرخد.

دلبری وظیفه اصلی سازمان دانش آموزی را تربیت اجتماعی دانش آموز بیان کرد و گفت: سازمان دانش آموزی هر ساله با استفاده از امکانات و ظرفیت های خود عضوگیری در مدارس را انجام می دهد و با ارائه آموزش های اجتماعی به دانش آموزان آن ها را برای حضور مفید و فعالیت در اجتماع آماده می کند.

او در ادامه با اشاره به حضور 100 نفر عضو در سازمان دانش آموزی مرکز و فعالیت 32 سازمان دانش آموزی در سراسر کشور، تصریح کرد: تلاش و هدف تمام نیروها و همکاران سازمان دانش آموزی تقویت اجتماعی دانش آموزان است.

معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان مرکز تأکید کرد: فعالیت های سازمان دانش آموزی به منابع مالی نیاز دارد و بدون وجود آن انتظار اجرای امور از سوی سازمان شعاری بیش نیست و مقدور نخواهد بود.

دلبری با بیان این که سازمان دانش آموزی یک نهاد عمومی غیردولتی است که باید نیمی از هزینه های خود را طبق اساسنامه به واسطه درآمدزایی کسب کند، گفت: در سال گذشته 30 میلیارد تومان اعتبار برای سازمان دانش آموزی در نظر گرفته شد که دولت توانست فقط 30 درصد از این اعتبار یعنی چیزی حدود 5 میلیارد تومان را تأمین کند و امسال نیز تاکنون 16 درصد اعتبار به سازمان اختصاص داده شده است.

معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان مرکز با بیان این که سازمان دانش آموزی دارای یک اسانامه جامع و کامل است، گفت: طبق این اساسنامه سازمان باید به دنبال درآمد پایدار باشد یعنی درآمدی که هرساله بتوان به آن تکیه کرد.

او ادامه داد: این درآمدزایی باید به گونه ای باشد که شأن و شئونات سازمان حفظ شود و در چارچوب تعلیم و تربیت و مطابق با سند تحول بنیادین صورت گیرد.

دلبری با تأکید بر این که اقتصاد هدف سازمان دانش آموزی نیست بلکه وسیله ای برای پیشبرد اهداف است، گفت: بالاترین مقام مسئول یعنی وزیر محترم آموزش و پرورش با توجه به توانمندی های سازمان دانش آموزی سه مأموریت مهم از قبیل نظارت بر لباس فرم دانش آموزی، پایگاه های تغذیه سالم و سرویس مدارس را بر عهده سازمان دانش آموزی قرار داده است که از طریق آن ها می تواند کسب درآمد نیز کند.

در ادامه این جلسه مسئولین سازمان دانش آموزی شهرستان ها و مناطق همدان خواستار تعریف پست ثابت برای مسئول سازمان دانش آموزی شدند و همچنین با توجه به عدم وجود معیارهای ارزیابی صحیح در اردوی ملی ترجیح را بر برگزاری این اردوها به صورت استانی و در نهایت مسابقات ملی شدند.

آن ها از ایجاد انگیزش برای مربیان تشکیلات پیشتازان سخن گفته و خواستار در نظر گرفتن حق الزحمه برای آن ها شدند.

در ادامه زواره از تمام واحد های سازمان استان بازدید کرده و به ارزیابی آن ها پرداخت همچنین با حضور در مدارس ابتدایی و دبیرستان دخترانه طالقانی از نزدیک کار بوفه ها، لباس فرم دانش آموزی و سرویس مدارس را مشاهده و بررسی کرد.