سید هادی دلبری:

22 مهر، 1398

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی گفت: موضوع لباس فرم دانش‌آموزان در مقاطع مختلف همچنان در صدر بازرسی‌های این سازمان قرار دارد.

لباس فرم دانش آموزان همچنان در صدر بازرسی ها قرار دارد

به گزارش روابط عمومی سازمان دانش آموزی سیدهادی دلبری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرگزاری ایرنا گفت: با توجه به اینکه هنوز گلایه هایی نسبت به لباس فرم از سوی والدین دانش آموزان وجود دارد، به همین منظور طرح بازرسی از وضعیت لباس های فرم مدارس همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: ماموریت سازمان دانش آموزی این بود که ساماندهی لباس فرم را از تولید تا توزیع، نظارت مستقیم داشته باشد در این راستا سامانه ای به نام «سامانه لباس فرم دانش آموزی» راه اندازی و دستورالعملی برای مدیران ارسال شد که نسبت به تشکیل کارگروه های استانی، شهرستانی و منطقه ای اقدام کنند.

وی ادامه داد: به همین منظور تمامی اقدامات لازم برای نظارت بر لباس فرم انجام شد اما با این وجود ممکن است تعداد محدودی از تولیدکنندگان یا مدارس نسبت به این مسئله بی توجهی کرده و روی قیمت یا نوع پارچه موردنیاز کوتاهی کرده باشند که به همین دلیل نظارت ها همچنان ادامه دارد.

دلبری افزود: برای لباس فرم قیمت تمام شده تعیین شده است و براساس قرارداد اگر واحدهای تولیدی رقم بیشتری بابت لباس فرم از دانش آموزان گرفته باشند، به طور یقین با آنها برخورد می شود.

دبیر کمیته لباس فرم دانش آموزی افزود: پس از بررسی و یقین به تخلفات، به اتحادیه های پوشاک اعلام شده که سال آینده به هیچ عنوان از این واحدهای تولیدی متخلف استفاده نشود و اگر مدیر مدرسه هم مبلغ بیشتری برای لباس فرم دانش آموزان گرفته باشد حتما برخورد خواهد شد و مبلغ عودت داده می شود.

به گفته وی؛ در زمان حاضر ۱۵۰ نفر از بازرسان در تهران این موضوع را رصد می کنند؛ البته در کل کشور بازرسانی برای این موضوع در نظر گرفته شده که بتوانند همچنان نظارت و بازرسی از واحدهای تولیدی را داشته باشند. اکنون این کار در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: چون نظارت از تولید تا توزیع بر لباس فرم به عهده سازمان دانش آموزی است به همین منظور برای سال آینده از هم اکنون بازرسان و بخش نظارتی فعالیت خود را شروع کرده اند.

وی با بیان اینکه برای پیگیری امور مربوط به لباس فرم، اگر شکایتی از سوی خانواده شود به طور یقین برخورد خواهد شد، اظهار داشت: به همین منظور والدین دانش آموزان می توانند شکایت از واحدهای تولیدی و مدیران مدرسه را  با شماره تلفن ۱۴۹۹ اطلاع دهند تا در سریع ترین زمان به آنها رسیدگی شود.

وی در باره اینکه آیا آماری از میزان شکایت والدین دانش آموزان از موضوع لباس فرم در دست است، تصریح کرد: به همه استان ها برای نظارت بیشتر بر این واحدها و بازرسی بهتر اقدامات و مکاتباتی انجام شده است؛ اما درزمان حاضر آمار دقیقی از میزان تخلفات نداریم.

به گفته وی، لباس فرم دانش آموزی برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی، دوره اول متوسطه (کلاس هفتم) و دوره دوم متوسطه (کلاس دهم) است و تهیه لباس فرم برای پایه های دیگر اجباری نیست.