16 مهر، 1398

معاون پرورشی و فرهنگی در سومین دوره همایش کارشناسان قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش پرورش از خانواده‌ها خواست تا برنامه‌های پرورشی را در اولویت قرار دهند.

خانواده‌ها برنامه‌های پرورشی را در اولویت قرار دهند

معاون پرورشی و فرهنگی در سومین دوره همایش کارشناسان قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش پرورش از خانواده‌ها خواست تا برنامه‌های پرورشی را در اولویت قرار دهند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، علیرضا کاظمی در سومین دوره همایش کارشناسان قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش پرورش در سالن همایش‌های مجتمع شهر سبز رامسر افزود: ۴۵هزار مربی پرورشی در کشور داریم لذا کمبود مربی پرورشی در آموزش‌وپرورش کاملاً مشهود است.

وی با بیان اینکه ساخت و تجهیز و فضای آموزشی دارالقرآن‌ها و کانون‌ها به فراموشی سپرده‌شده است، گفت: توجه به پیوند زدن بین قرآن و عترت با دانش آموزان علاوه بر کاهش آسیب‌ها می‌توانند در تکمیل دروس نیز نقش بسزایی داشته باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی خواستار ایفای نقش پرورشی در کنار نظام آموزشی در انتصاب و ارزیابی مدیران و وضعیت پرورشی دانش آموزان شد و گفت: در حال حاضر رویکرد مدارس در کشور صد در صد آموزشی است و کمتر به بحث پرورشی توجه می‌شود.

کاظمی افزود: در حال حاضر۱۹درصد برنامه‌های سند تحول یعنی ۵۱برنامه از۲۵۱برنامه مربوط به حوزه پرورشی و فرهنگی است که اولویت این برنامه‌های ترویج فرهنگ عترت و قرآن است.

وی افزود: از مجموعه برنامه‌های حوزه پرورشی ۱۸برنامه برای نماز، ۱۰برنامه برای عترت و ۸برنامه قرآنی و ۲برنامه امربه‌معروف و یک برنامه خلاقانه پیش‌بینی‌شده است. همچنین برای توسعه کمی و کیفی نماز جماعت در کشور هم‌اکنون ۲۰هزار روحانی در ۷۰هزار مدارس نماز جماعت اقامه می‌کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه در سال گذشته ۲میلیون و ۸۰۰هزار دانش‌آموز در حفظ جز۳۰در کشور مشارکت داشتند، گفت: یک ‌میلیون و ۵۰۰هزار دانش‌آموز در۷۵۰دارالقرآن جذب ‌شده است.

کاظمی همچنین از تولید ۷۰عنوان کتاب برای سنین مختلف خبرداد وگفت: علاوه بر این ۳۲ماهنامه نیز برای ترویج معارف قرآنی چاپ و منتشر می‌شود.

وی خواستار توجه بیشتر خانواده‌ها به مسائل پرورشی با توجه به اثربخشی آن شد و گفت: امروز خانواده‌ها تنها مسائل درسی را موردتوجه قرار می‌دهند و در به وجود آوردن این وضعیت ما نیز مقصر هستیم.

شایان‌ذکر است، سومین دوره همایش کارشناسان قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش پرورش به مدت سه روز و باهدف تبیین فعالیت‌های دوساله حوزه قرآن، تحلیل برنامه‌های جدید و تبادل اندیشه و اطلاعات پیرامون برنامه‌ها با رویکرد سند تحول بنیادین در اردوگاه میرزا کوچک خان رامسر برگزار می‌شود.

در این همایش یک هزار و ۲۰۰نفر فعالان و کارشناسان حوزه قرآنی وزارت آموزش‌وپرورش در سراسرکشور حضور دارند.

در حال حاضر بیش از ۵هزار مربی قرانی در۷۵۰مرکز دارالقرآن وابسته به وزارت آموزش‌وپرورش مدارس سطح کشور به دانش آموزان و قرآن آموزان در۱۰سطح آموزش می‌دهند.