06 مهر، 1398

اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشن عاطفه‌ها صبح امروز بین کمیته امداد امام خمینی (ه) و سازمان دانش‌آموزی در محل این سازمان برگزار شد.

جشن عاطفه‌ها روز چهارشنبه در 60 هزار مدرسه برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان دانش آموزی، اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشن عاطفه‌ها صبح امروز بین کمیته امداد امام خمینی (ه) و سازمان دانش‌آموزی در محل این سازمان برگزار شد.

اردشیر دهقانی معاون فعالیت‌های سازمان دانش‌آموزی در ابتدای این مراسم گفت: سازمان دانش‌آموزی بیش از ۱۰ سال با کمک کمیته امام به‌طور مشترک این کار را انجام داده است و از سال ۹۳ این کار با شور ویژه‌ای دنبال شد تا به نتیجه خوبی در این موضوع برسیم.

دهقانی گفت: برایند این کار نیز به نتیجه خوبی منتج شد و در ۵ ساله اخیر تاکنون بیش از ۶۴۵ میلیاد ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی از سوی دانش‌آموزان جذب و این مبلغ در مدارس صرف دانش‌‌آموزان بی‌بضاعت شد.

معاون فعالیت‌های دانش‌آموزی سازمان گفت: تبیین بخشی از ساحت‌های پرورشی را در جشن عاطفه‌ها دنبال می‌کنیم چرا که انفاق در اولین ساحت تربیتی دنبال می شود و به‌دنبال فرهنگ‌سازی این سنت حسنه و ترویج آن هستیم.

او از ابلاغ این موضوع در شهریور به استان‌ها خبر داد و با اعلام این خبر که جشن عاطفه‌ها در ۶۰ هزار مدرسه سراسر کشور در روز چهارشنبه برگزار می‌شود گفت: جشن عاطفه‌ها ۱۰ مهر به صورت یک طرح پایلوت در شهر قدس شهرستان‌های استان‌های تهران با حضور بسیاری از مدارس و مدیران برگزار می‌شود و فعالیت‌های دانش‌آموزی و سازمان نیز در یک بستر گسترده‌تر به نمایش گذاشته خواهد شد. امیدوارم بتوانیم با قدرت آن را در تمام کشور اجرا کنیم.

آموزش و پرورش می‌تواند تنه سنگینی به فقر و محرومیت بزند

علیرضا عسگریان، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امام نیز در این مراسم گفت:گسترده‌ای از فعالیت‌های تربیتی در جشن عاطفه‌ها شکل می‌گیرد برای جشن عاطفه‌ها دو هدف را در نظر گرفتیم؛ باید در این طرح محرومان تجربه لوازم خوب را داشته باشند. آموزش و پرورش نقش وسیعی در این موضوع دارد و این تفاهم‌نامه اولین تفاهم دوساله برای انعقاد است.

او افزود: آموزش و پرورش می‌تواند تنه سنگینی به فقر و محرومیت بزند و آن را نابود کند و باید چشم‌انداز این مساله در سازمان دانش‌آموزی شکل گیرد. آموزش و پرورش در زمینه مبارزه با فقر می‌تواند گرایشی ایجاد کند.

عسگریان ادامه داد: اگر چشم‌انداز چالشی و قدرتمند برای موضوعات ایجاد کنیم این سازمان می‌تواند الگویی در زمینه‌های کار تشکیلاتی، هدیه‌ای برای کلیت نظام و سطحی از ترقی برای برخی مسایل باشد.

او در پایان آموزش و پررورش را از سالم‌ترین دستگاه‌های کشور دانست.

۱2 منش‌ سازمان مبتنی‌بر حس نوع‌دوستی است

محمد روشنی، قائم‌مقام این سازمان نیز در ادامه این مراسم گفت: این موضوع باید به تمام احاد کشور تسری پیدا کند زیرا خیر و احسان و انفاق حلقه مفقوده کشور است که به همراه آن مهربانی، مودت و انس به‌وجود می‌آید.

روشنی به موضوعی از مناجات امیرالمومنین اشاره کرد و گفت: کمیته امداد در پروراندن قلوب سلیم نقش کلیدی و اساسی دارد. اگر کشور ما که خشونت زیاد دارد به این دلیل است که نتوانستیم به نقطه اوج و عطف بحث احسان برسیم‌.

او به کم بودن گفتمان در جامعه اشاره کرد و گفت: هر کار فرهنگی و پرورشی در کشور که می‌تواند ما را در مسیر پیشبرد برنامه‌ها هدایت کند، اگر پیوست آموزش و پرورشی نداشته باشد ابتر است زیرا این وزارتخانه ۱۴ میلیون دانش‌آموز، ۲ میلیون معلم و ۲۸ میلیون ولی دارد و تمام کشور به نوعی با این وزارتخانه ارتباط دارند.

روشنی گفت: سازمان دانش‌آموزی یک نهاد عمومی غیردولتی در دل یک نهاد دولتی است و می‌تواند بسیاری از مباحث که در چارچوب اداری هستند را پیش ببرد. ۱۲ منش‌ سازمان مبتنی‌بر حس نوع‌دوستی است که این نوع‌دوستی در کمیته امداد است و می‌تواند باعث همکاری بیشتر این دو سازمان شود.

قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی با یادآوری این که این سازمان یک میلیون عضو دبستان و پیش‌دبستان پیشتاز دارد گفت: برای موفق شدن شعار سازمانی را باید پیش ببریم و کار خیر باید استمرار داشته باشد. هزار مربی در آبان در کلاس توجیهی شرکت می‌کنند که خوب است کلاسی تحت عنوان نوع‌دوستی برای آنان برگزار شود.

او افزود: برای نهادینه شدن دین ما در کشور، از بین رفتن خشونت و دعوا و گسترش گفتمان‌سازی احترام و مهربان باید کمیته امداد با آموزش و پرورش همراز و همراه باشد.