27 شهریور، 1398

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در دومین نشست از نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی.

بزرگ ترین مشکل جوانان ما  عدم مهارت است

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در دومين نشست از نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی که در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: ما به عنوان يكى از نهادهايى كه خروجى آموزش و پرورش را در جامعه رصد مى كنيم ، بسيارى از دغدغه هاى شما را مى دانيم و اگر امروز كسى از من بپرسد مشكل اصلى جوانان در كشور چيست ، خواهم گفت " مهارت"با آنكه مهارت‌آموزی بسیار مهم است‌اما نظام آموزشی ما کاملا علم‌محور است و به مهارت آموزى كمتر پرداخته شده است

وى افزود: كسانى كه در آينده اين كشور را اداره خواهند كرد شما هستيد، پس به خودتان اميدوار باشيد .مجلس دانش آموزى درواقع مهارتى است كه شما براى اداره آينده كشور مى آموزيد.

تندگويان گفت: من براى نخبگان علمى كشور ارزش قايل هستم اما نخبگان اجتماعى نيز با شناخت ظرفيت هاى خود در آينده مى توانند در اداره كشور نخبگان علمى را هدايت كنند.

معاون امور جوانان با تاكيد بر اهميت مهارت آموزى ادامه داد: بسيارى از جوانان على رغم اينكه داراى امكانات مالى و علمى خوبى هستند اما بعد از فارغ التحصيلى توانايى اداره يك محيط كار ساده را هم ندارند.

وى به انتقاد دانش‌آموزان نسبت به عدم قبولی مناسب دانش‌آموزان مدارس دولتی در کنکور اشاره کرد و افزود: در این جلسه گفته شد دانش‌آموزان غیردولتی بیشتر به کنکور راه یافتند، مگر در اجرا و هدایت برنامه‌های کشور چند نفر از دانش‌ آموزان مدارس غیردولتی حضور دارند؟ آن‌هایی که کشور را اداره می‌کنند شماها هستید، پس باید به خود ببالید.

تندگویان گفت: به نظرم حداقل ۴۰ درصد از زمان آموزش دانش آموزان ما در مدارس باید به موضوعات مهارتی داده شود. مهارتهايى نظير مهارت هاى فردى، مهارت هاى اجتماعى، مهارت هاى اشتغال و مهارت هاى زندگى .

تندگويان افزود: این همه موضوعاتی که به دانش‌آموزان در مدارس تعلیم می‌دهیم هیچ اهمیتی برای اداره کشور ندارد. ما فارغ التحصیلان بیکاری داریم که به دلیل عدم توانمندی اجتماعی بیکار هستند.

معاون ساماندهی امروز جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امروز ما شاهد جوانانی هستیم که در حالی که کار و اشتغال دارند حاضر نیستند ازدواج کنند و مسئولیت زندگی را به عهده بگیرند زیرا کسی به آنها اینها را یاد نداده است. وزیر گفتند که حذف کنکور ممکن نیست اما با وجود مجلس دانش‌آموزی امروز من می‌گویم که شما می‌توانید کنکور را هم حذف کنید. کنکور محوری در نظام آموزشی ما صد در صد غلط است. کنکور هیچ دستاوری برای کشور ندارد، من برای همه نخبگان ارزش قایلم و اتفاقا شماها مدیران موفق خواهید شد که به جامعه نخبگان علمى کمک خواهید کرد. شما چهل ساله آینده این کشور هستید، پس ناامید نباشید.