زهرا پناهی روا :

12 تیر، 1398

دومین جلسه نشست هیات رئیسه کمیته اصلاح آئین نامه داخلی و کارگروه تدوین سند نهمین دوره مجلس دانش آموزی با حضور نمایندگان مجلس دانش آموزی برگزار شد .

دوره نهم دوره طلایی مجلس دانش‌آموزی است

دومین جلسه نشست هیات رئیسه کمیته اصلاح آئین نامه داخلی و کارگروه تدوین سند نهمین دوره مجلس دانش آموزی با حضور نمایندگان مجلس دانش آموزی برگزار شد .

در این جلسه زهرا پناهی روا رئیس دبیرخانه مجلس دانش آموزی با اشاره به جلسات پیشین و فعالیت های صورت گرفته توسط مجلس دانش آموزی اظهار داشت : دوره نهم دوره طلایی مجلس دانش آموزی است و با برنامه های پیش بینی شده و آسیب شناسی های پیشین که در دستور کار این دوره قرار گرفت و با آنکه تا قله اصلی اهداف، فاصله زیادی باقی است ؛ اما مسیر رسیدن به اهداف هموار شده است.

وی افزود : اهداف پیش رو میسر نمی شود مگر با تلاش نمایندگان ، همان طور که می دانید ما سعی کرده ایم نمایندگان از میان دانش آموزان با ظرفیت بالا انتخاب شوند تا هم به سطوح درسی آن ها لطمه ای وارد نشود و هم نمایندگان شایسته ای برای مجلس دانش آموزی باشند .

پناهی روا با تاکید بر جایگاه حساس نمایندگان دانش آموزان گفت : این گروه 150 نفره در اصل در راس قله دانش آموزی کشور قرار دارند و به همین خاطر عملکرد و اخلاق آن ها مورد بررسی و توجه مسئولین و دانش آموزان کل کشور می باشد.

ایشان در ادامه سخنان خود، اخلاق را مهم ترین عنصر رفتاری دانش آموزان برشمرد و افزود: شما می بایست تواضع و فروتنی را در خود افزایش دهید و اجازه ندهید غرور جوانی مانع از حفظ آن بشود. شما باید هم در معنویت ، هم در اخلاق و هم در سطح درسی خود آنقدر تقویت شوید که در وحله اول نمونه و الگوی شایسته ای برای سایر دانش آموزان کشور باشید.

رئیس دبیرخانه مجلس دانش آموزی با اشاره به جلسه ای که روز گذشته با معاون امور بانوان ریاست جمهوری ، معصومه ابتکار برگزار شده بود افزود : یکی از مباحث مطرح شده در آن جلسه مساله انتخاب بود ، که شما دانش آموزان باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید انتخاب از مسایل مهم مسیر رشد افراد است همین که شما انتخاب کرده اید وارد مجلس دانش آموزی شوید انتخاب مهمی است و نباید بگذارید سختی راه شما را وادار به کناره گیری کند . چرا که شما مدیران آینده این سرزمین خواهید بود .

پناهی روا خودشناسی را اولین قدم برای حرکت در مسیر رشد دانست و خطاب به نمایندگان دانش آموزان  گفت: ظرفیت ها و استعداد های خود را بشناسید و یکسال گذشته فعالیت خود در مجلس دانش آموزی را مرور کنید . اینکه تا کنون برای جامعه دانش آموزی چه کردید ؟ از مجلس دانش آموزی چه آموختید ؟ و از یافتن دوستان جدید ، آشنایی با فرهنگ های متفاوت و هم نشینی با مسئولین در جلسات چه چیزی فرا گرفتید؟ هدف اصلی ما ره پوشه ای است که شما در این مسیر بدست می آورید. پس از فرصتی که به شما داده شده نهایت استفاده را ببرید.

وی فضای مجازی را فضای وسیعی دانست که حفظ و مدیریت آن برای افراد به صورت شخصی است و نمایندگان مجلس دانش آموزی باید نهایت دقت نظر را در استفاده صحیح از این فضا داشته باشند .

پناهی روا در آستانه هفته کرامت و تولد حضرت فاطمه معصومه (س) ضمن تبریک روز دختران گفت : باید در مسیرمان از ائمه اطهار کمک بگیریم و ایشان را الگوی اخلاقی خویش قرار دهیم .

احمد عابدینی معاون شورای عالی آموزش و پرورش گفت : ایمان و باور دارم، هم ساختن و هم اصلاح نواقص گذشته به دست شما است و استعداد هایی که من در مجلس دانش آموزی دیدم گواه همین امر است.

وی افزود : امروز روز عمل است و تدوین چشم انداز در اولویت قرار دارد ، نوشتن سند صرفا نوشتن یک سند نیست بلکه برنامه راهبردی است جهت کل زندگی. شما در نگارش سند نهمین دوره می آموزید که سند راهبردی زندگی خود را چگونه بنویسید. در این راه می بایست از خود سوالاتی را بپرسید : به کجا می خواهیم برسیم؟ وظیفه ما برای رسیدن به جایگاهی که می خواهیم چیست؟  هدف ما چیست؟چگونه و با چه ابزار و روشهایی به اهداف می رسیم ؟ برای رسیدن به مقصد چه توشه ای نیاز است؟ آثار و پیامدهای این مسیر چیست ؟

عابدینی گفت : آثار و پیامد هر برنامه ای در زندگی باید پیش بینی شود و هنر نوشتن هنر قابل توجهی است. اگر در آموزش و پرورش معلمان ، کارشناسان ، متخصصین و دانش آموزان دست به دست هم دهند و یک وظیفه را بعهده بگیرند و آن پیوند میان ذهن ، قلب و دست افراد است .